10 sty

Tapety – rodzaje i jak je wykorzystać

Lata 70. i 80. były ciekawym momentem dla wystroju wnętrz. Pomimo deficytu niemal wszystkich produktów, praktycznie w każdym domu można było obserwować kolorowe tapety. Pokrywały wszystkie cztery ściany salonu, sypialni i innych pomieszczeń. We wzornictwie dominowały motywy florystyczne i geometryczne.

 

Z czasem – na początku XXI wieku – tego rodzaju dekoracja zaczęła być postrzegana nie jako elegancka, lecz przestarzała, a nawet kiczowata. Kojarzyła się z minionymi czasami, wymagała dużego nakładu pracy, a po kilku latach nie prezentowała się już najlepiej. Ale – jak to z trendami bywa – minęło kilka lat i to, co niedawno było niemodne, powróciło ze zdwojoną siłą!

 

Czym dokładnie jest tapeta?

To ozdobne wykończenie ściany, a konkretnie specjalny materiał okładzinowy. Służy on do oklejania wewnętrznej części ściany. Okładziny wykorzystuje się zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i w pomieszczeniach w budynkach użyteczności publicznej. Tapety mają zazwyczaj, nadrukowane lub tłoczone, finezyjne wzory i ciekawe kolory. Dzięki temu są wspaniałą oraz oryginalną dekoracją.

 

Co ciekawe, nie pełnią tylko i wyłącznie funkcji ozdobnej. Za ich pomocą można doskonale ukryć ewentualne wady ścian, np. nierówności. Okładziny pomagają także wyciszyć oraz ocieplić pomieszczenie. Są dodatkową warstwą nakładaną na ścianę, która ochrania przed zimnym powietrzem i pochłania dźwięki.

 

 

Rodzaje okładzin

Tapety klasyfikuje się pod względem rodzaju materiału. Wyróżniamy okładziny:

  • papierowe – powstają z wielowarstwowego papieru duplex, który nadaje się do zadrukowania. Występują w wielu kolorach. Mogą mieć dowolne wzory. Niestety nie należą do najtrwalszych modeli. Mają niską odporność na zabrudzenia i wilgoć. Ale za to doskonale sprawdzają się w mało uczęszczanych pomieszczeniach, np. sypialniach.
  • winylowe – nazwa może być nieco myląca, gdyż nie są w całości wykonane z winylu. Ich wierzchnia warstwa jest zrobiona z papieru, który to pokrywa się spienionym winylem lub folią z polichlorku winylu. Zabieg ten sprawia, że okładzina staje się bardziej wytrzymała i odporna na wilgoć, zabrudzenia oraz uszkodzenia. Zazwyczaj okładziny te mają wzory tłoczone.
  • flizelinowe – tego rodzaju tapety mają spodnią warstwę wykonaną z fizeliny. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe niż modele papierowe. Rzadziej niszczą się podczas montażu. Są też bardziej odporne na rozciąganie i kurczenie. Można myć je wilgotną ściereczką. Dobrze ukrywają drobne nierówności ścian;
  • szklane – wykonuje się je ze specjalnej przędzy, która to jest stworzona z włókien szklanych. Dzięki zastosowaniu tego materiału okładzina jest odporna na nasiąkanie wodą, uszkodzenia oraz wysokie temperatury. Można ją montować na dowolnej powierzchni, od betonu, poprzez płytę, aż po drewno.
  • fototapety – to okładziny papierowe lub fizelinowe, na które nadrukowywane są zdjęcia, np. krajobrazy, kwiaty lub zwierzęta.

 

 

Jak wykorzystać okładziny?

Obecnie wybór tapet jest ogromny i nie chodzi nam tylko o materiał, z którego są zrobione. Różnorodność widać przede wszystkim w kolorach i stylach okładzin. Mogą być gładkie lub wzorzyste, jasne lub ciemne, delikatne lub intensywne, nowoczesne lub retro. Możliwości jest tyle, że trudno je wszystkie opisać! A co z wykorzystaniem tej dekoracji? Tu panuje jedna prosta zasada, dowolność!

 

 

Okładzina we wnętrzu

Fototapeta, np. przedstawiająca ocean, będzie wyglądała zachwycająco w sypialni urządzonej w stylu marynistycznym, hampton lub tropikalnym. Elegancka ściana z abstrakcyjnym, wielokolorowym wzorem zachwyci w salonie art déco lub glamour. Wielbiciele minimalizmu także znajdą idealną okładzinę dla siebie. W sypialni można wykorzystać materiał ze zdjęciem chmur, zaś w salonie biały w cienkie, beżowe pasy!

 

Nie trzeba wykładać okładziną całego pokoju. Można bawić się aranżacjami i pokryć ciekawym wzorem tylko jedną ścianę. Tapeta w paski lub motywy roślinne potrafi stworzyć niezwykły klimat. Dla kontrastu można zestawić ją z trzema ścianami pokrytymi białą farbą. Okładzina we wzory świetnie sprawdzi się też w korytarzu. Doskonale podkreśli połączenie między wszystkimi pokojami w domu!

Tapety mogą pojawić się wszędzie, w dowolnej ilości i konfiguracji. Są po to, aby domownicy mogli spełniać swoje marzenia o spersonalizowanej i oryginalnej przestrzeni!