17 mar

Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe

Jak zapewnić ciepło w domu? Jeszcze nie tak dawno typowym rozwiązaniem był montaż kaloryferów, niemniej jednak coraz częściej decydujemy się, szczególnie w przypadku nowych domów, na ogrzewanie podłogowe, które niewątpliwe jest bardzo funkcjonalne i dobre dla środowiska. Jakie drewno na podłogę dobrać, aby to rozwiązanie było najlepsze? Jak działa tego typu ogrzewanie? Czy drewniane deski i ciepło to na pewno dobry pomysł? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Temperatura – dobra dla Ciebie, dobra dla otoczenia

Ogrzewanie podłogowe nazywane również niskotemperaturowym sprawia, że w całym domu panuje przyjemny klimat. Nie jest ani “zbyt chłodno, ani zbyt ciepło”. Temperatura powierzchni podłogi osiąga maksymalnie 29 – 35 °C, zaś sam system oscyluje w ok. 55° C. Dzięki czemu temperatura w otoczeniu jest niezwykle komfortowa i poprawia się stan jakości powietrza, co więcej tego typu rozwiązanie jest lepsze dla środowiska.

Drewno na podłogę – najlepsze rodzaje

Podłogi drewniane na ogrzewanie podłogowe muszą być wykonane z odpowiedniego rodzaju drewno. Deski powinny mieć warstwową konstrukcję. Najlepszym wyborem będzie m.in. dąb oraz poszczególne gatunki egzotyczne (np. deski z merbau czy też jatoba), drzewa te charakteryzują się niskim współczynnikiem skurczu, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego.

Co więcej, trzeba pilnować odpowiedniej wilgotności, ponieważ jeśli będzie ona zbyt niska (poniżej 30%), to mogą pojawić się nieestetyczne szpary w parkiecie, a nawet pęknięcie deski. Oczywiście istnieje wiele metod dostarczania ciepła m.in. wodne i elektryczne, dostępne w wielu konfiguracjach, które można dopasować względem własnych preferencji oraz potrzeb.

Właściwe użytkowanie i przestrzeganie zaleceń dotyczących m.in. wilgotności powietrza i temperatury pozwoli na wieloletnie korzystanie z oryginalnych, funkcjonalnych oraz pięknych podłóg drewnianych.

W ofercie BOSCO znajdziesz różnorodne deski podłogowe drewniane, nasza firma znajduje się w Katowicach, ale z przyjemnością podejmiemy się współpracy również w innych miastach. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą naszego studia.