21 cze

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę?

Naturalne materiały wykończeniowe do wnętrz sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i apartamentach. Doskonale uzupełniają pomieszczenia w stylach klasycznych oraz nowoczesnych – nadając im niepowtarzalnego charakteru oraz nutki prestiżu.

Drewniane podłogi są dość wymagające w pielęgnacji – jednak odpowiednio traktowane same w sobie stanowią wyjątkową dekorację w Twoim domu.

5 sposobów na piękny parkiet

Niezależnie od tego, czy drewniany parkiet wyścieła podłogę Twojego salonu, hallu czy całego piętra, musisz poznać kilka użytecznych wskazówek, dzięki którym nadasz im pożądany wygląd.

 1. Zabezpiecz nóżki i podstawy mebli.
  Wystarczy odrobina filcu lub specjalne nakładki, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko powstawania rys przy przesuwaniu mebli. To produkty łatwo dostępne i z reguły tanie.
 2. Pozbywaj się wszystkich zanieczyszczeń z parkietu na bieżąco.
  Drewno jest materiałem, który jest bardzo wrażliwy na odbarwienia oraz działanie środków chemicznych. Nie zwlekaj z usunięciem plamy np. po rozlanym winie, aby nie ryzykować uszkodzenia desek.
 3. Raz na jakiś czas przeprowadź dogłębne oczyszczanie podłogi odpowiednimi produktami.
  Na rynku dostępne są specjalne kosmetyki do poszczególnych rodzajów podłóg drewnianych. Staraj się unikać ciągłego stosowania produktów, które nie są przeznaczone do mycia parkietu – np. płynów do mycia naczyń. Żrące środki mogą uszkodzić lakier oraz pozostawiać nieestetyczne wybarwienia.
 4. Zabezpiecz deski/parkiet.
  Stosuj lakiery oraz środki zabezpieczające, dzięki którym unikniesz wybrzuszeń pod wpływem wilgoci, głębokich zarysowań oraz przetarć.
 5. Cyklinowanie przeprowadzaj raz na kilka lat – im bardziej dbasz o drewnianą podłogę, tym rzadziej musisz się nim martwić!

Drewniana podłoga – prawidłowa pielęgnacja się opłaca!

Aby zachować wdzięk i piękno naturalnych podłóg i parkietów, warto odpowiednio o nie dbać. Tym bardziej, że stanowią one dość kosztowną inwestycję, a jeśli zadbasz o nie we właściwy sposób – na długo możesz zapomnieć o wymianie desek.