30 cze

Jak wybrać kolor drewnianej podłogi do wnętrza?

Twój dom jest miejscem, w którym odpoczywasz po każdym długim dniu. Abyś czuł się w nim dobrze, zadbaj o to, by był on urządzony zgodnie z Twoim gustem. Weź pod uwagę dodatki, kolory ścian oraz meble, ale nie zapominaj też o podłogach, które przecież stanowią wizytówkę każdego pomieszczenia. Czy wiesz, że kolor parkietu drewnianego we wnętrzu nie powinien być losowy?

Jak dobrać kolor podłogi drewnianej do stylistyki wnętrza?

Szlachetne drewno sprawdza się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych. Parkiet jest rozwiązaniem, dzięki któremu wnętrza znacznie lepiej się prezentują, a jeśli jego wybarwienie stanowi harmonijną całość z wyposażeniem – pomieszczenie wygląda jak z okładki magazynu z trendami architektonicznymi.

Błędne jest postrzeganie, że jeśli kolor podłogi jest ciemny, to w podobnym ubarwieniu powinny też występować meble. Takie połączenie może sprawiać, że wnętrze będzie tworzyło wrażenie przytłaczającego, a wręcz chaotycznego. W przypadku parkietu ciemnego, np. w barwach ciemnego brązu, intensywnej szarości lub nawet czerni, zalecane jest wyposażenie pomieszczenia w jasne meble, które będą stanowiły kontrast oraz uwidocznią estetykę desek.

Odwrotnie rzecz wygląda w przypadku drewnianej podłogi w jasnym kolorze – wówczas, zgodnie z zasadą zachowania kontrastu, można postawić na ciemniejsze wyposażenie. Zanim więc zdecydujesz się na wybór koloru desek na podłogach, zastanów się, w jaki sposób zaaranżujesz całe wnętrze!

Dlaczego warto wybrać podłogi drewniane?

Naturalne deski ułożone na posadzce nie tylko lepiej się prezentują, ale wiążą się też z innymi korzyściami. Drewno skuteczniej zabezpiecza pomieszczenia pod względem akustycznym, wpływa na ich lepsze wyciszenie. Ma również związek z ograniczaniem przed utratą ciepła. Są rozwiązaniem niezwykle trwałym i choć wymagają nieco większego zaangażowania przy pielęgnacji, jeśli są odpowiednio użytkowane, mogą zachwycać i uświetniać wygląd każdego wnętrza przez bardzo długie lata.