7 gru

Czym jest sztukateria i jakie są jej zastosowania?

Człowiek ma potrzebę otaczania się pięknem. Właśnie dlatego korzystamy z malowanej ceramiki, kupujemy pościel ozdobioną kwiatowymi motywami lub przechowujemy drobiazgi w dekoracyjnych pudełkach. Piękno bardzo często objawia się w sztuce użytkowej, ale nie tylko. Coraz chętniej stawiamy na dekoracje, które nie muszą mieć praktycznej funkcji, ale wprowadzają do pomieszczenia niezwykły klimat i podnoszą jego wartość estetyczną. Jednym z takich elementów jest sztukateria. Czym dokładnie jest i jakie są jej zastosowania? Aby poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury!

Czym jest sztukateria?

Nazywa się tak wszelkie elementy dekoracyjne, które znajdują się wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz budynków. Ozdoby te towarzyszą nam od najdawniejszych czasów, bowiem już od starożytności. Największą popularnością cieszyły się w renesansie i baroku, a obecnie przeżywają prawdziwe odrodzenie. Nie są aż tak bogato zdobione, jak w poprzednich wiekach, lecz ich funkcja pozostała taka sama.

Niegdyś listwy ozdobne były wykonywane z ciężkiego kamienia, który z czasem zastąpiono gipsem. Dziś można spotkać dekoracje wykonane z tworzyw sztucznych, choćby wytrzymałej pianki poliuretanowej lub lekkiego styropianu.

Ornamenty zewnętrzne można podziwiać pod postacią gzymsów, kolumn lub rozet. Z kolei sztukateria wewnętrzna występuje w formie ram obrazów oraz luster, a także listew:

  • przysufitowych,
  • ściennych,
  • przypodłogowych.

Owe elementy ozdobne występują w najróżniejszych wymiarach oraz wzorach. Dzięki nim można tworzyć bardzo ciekawe aranżacje.

Dlaczego warto zdecydować się na sztukaterię?

Jej najważniejszą funkcją jest oczywiście funkcja estetyczna. Jednakże produkty te mogą posłużyć także do:

  • ukrycia kabli i przewodów,
  • optycznego powieszenia pokoju lub korytarza,
  • podkreślenia poszczególnych elementów wystroju.

Zastosowania

Sztukaterię można z powodzeniem montować w dowolnym pomieszczeniu, zarówno w budynkach prywatnych, jak i publicznych. Świetnie sprawdzi się w restauracjach, muzeach lub obiektach handlowych, np. sklepach z biżuterią, odzieżą wieczorową, ślubną lub z ekskluzywnymi meblami.

Listwy dekoracyjne to doskonały sposób na proste, a przy tym efektowne ozdobienie domu. Jak je wykorzystać? To zależy od indywidualnych upodobań oraz kreatywności. Jedni zdecydują się na eleganckie kasetony w salonie oraz sypialni. Inni stworzą z cienkich, profilowanych listewek dekoracyjny motyw przewodni, który będzie spajał wystrój każdego pomieszczenia w domu w jedną całość. Zaś ozdobna kompozycja wykonana z wytrzymałych listew, odpornych na wysokie temperatury i wilgoć, sprawdzi się nawet w kuchni i w łazience!

Aranżacje – jak wpleść sztukaterię we wnętrze?

Ozdobne ornamenty wspaniale wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu glamour lub klasycznym. Listwy przysufitowe w jasnym, pastelowym lub złotym kolorze doskonale korespondują z lustrami, szklanymi elementami oraz marmurem, tak chętnie wykorzystywanymi w stylu glamour. Sztukateria pod postacią ozdobnych, kwadratowych kasetonów będzie wyglądała bardzo efektownie, jeśli wypełni całą ścianę, np. za kanapą lub kredensem. Z kolei listwy ścienne lub przypodłogowe, np. o ciemniejszej barwie, stworzą niezwykły klimat w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym. Szczególnie, jeśli w pokoju ustawione są drewniane meble, okna zasłaniają obfite zasłony, a na podłodze leży wzorzysty dywan! Wielbiciele minionych dekad mogą wykorzystać sztukaterię także we wnętrzach urządzonych w stylu vintage, secesyjnym lub rustykalnym!

A co z nowoczesnymi aranżacjami? Bogactwo dostępnych na rynku produktów pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji, pasujących do minimalistycznych wnętrz. Z pewnością proste listwy, może z oświetleniem LED, sprawdzą się w kuchniach, salonach i sypialniach urządzonych w stylu industrialnym, elektrycznym lub art déco.

Co więcej, style nowoczesne mogą pokusić się o uwspółcześnienie sztukaterii nie tylko pod kątem formy, ale i koloru. We wnętrzach klasycznych listwy w intensywnym kolorze mogłyby stwarzać przytłaczające wrażenie, w nowoczesnych wręcz przeciwnie. Będą ciekawym urozmaiceniem oraz przełamaniem przyjętej konwencji. Dzięki nim pomieszczenie nabierze oryginalnego charakteru.

Możliwości jest bardzo wiele!