Our blog

Follow us on other social networks.

Drewno to po latach wykładzin i paneli najchętniej wybierany materiał wykończeniowy w projektach polskich domów. W nowoczesnych podłogach drewnianych piękno naturalnego surowca, wyeksponowane przez szereg procesów wykończeniowych, łączy się z dużą funkcjonalnością, którą zapewnia warstwowa konstrukcja. Dziś więc po drewniane deski i parkiety chętnie sięgają nie tylko miłośnicy ekologicznych rozwiązań, lecz także pasjonaci niestandardowego designu.

Jeszcze do niedawna na polskich podłogach królowało kilka sprawdzonych rozwiązań: terakota i drewniana podłoga – lita, wykonana najczęściej z drewna dębu lub jesionu, później zaś nastał czas paneli. Dzisiaj zamiłowanie do zdrowego i ekologicznego stylu życia znajduje odbicie także w branży wykończeniowej. Zainteresowanie naturalnymi podłogami wciąż rożnie, a my coraz częściej decydujemy się na ich zakup. W odpowiedzi na te tendencje producenci naturalnych desek i parkietów nieustannie zaskakują nas nowymi rozwiązaniami i propozycjami. Sprawdźcie, co obecnie znajduje się na podłogowym podium popularności.

Warstwowe znaczy funkcjonalne

Wyjątkowo popularne do niedawna parkiety lite dzisiaj ustępują miejsca gotowym podłogom warstwowym. Powód jest prosty – ich duża funkcjonalność, co w konsekwencji przekłada się na spore oszczędności. Po pierwsze, montaż tych produktów jest łatwy i szybki, ponieważ ich powierzchnia zostaje odpowiednio zabezpieczona jeszcze na etapie produkcji. Dzięki temu są one gotowe do użytkowania niemalże zaraz po ułożeniu. Ma to też duże znaczenie estetyczne – właściwie niemożliwe jest położenie tak równej i jednolitej warstwy ochronnej w procesie ręcznego lakierowania. Po drugie, ich warstwowa budowa sprawia, że są one odporniejsze na pęknięcia i odkształcenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że taka konstrukcja umożliwia montaż i bezproblemową eksploatację tych produktów na ogrzewaniu podłogowym.

„Sky is the limit”

Dziś jednak coraz większe znaczenie mają dla nas nie tylko ekologia i funkcjonalność, lecz także efektowność zastosowanych rozwiązań. Dlatego obecnie przy wyborze podłogi coraz większe znaczenie ma również wzór jej ułożenia. Wracają aranżacje w stylu vintage, inspirowane PRL-em czy Ameryką lat 60. Popularnością cieszą się więc jodły, drabinki czy modne kiedyś szachownice.

Stąd właśnie pojawił się pomysł na stworzenie kolekcji FertigDeska Design Experience od Jawor-Parkiet – linii krótkich, dębowych desek przyciętych do długości 590 lub 600 mm w wersji standardowej lub 750 w wersji Maxi. Ujednolicony wymiar poszczególnych elementów podłogi to nie wszystko. Dodatkowym atutem tych produktów jest też prawe i lewe pióro, umożliwiające tworzenie niemalże dowolnych wzorów ułożenia i uwalniające kreatywność designerów i dekoratorów wnętrz.

Podłogi skrojone na miarę

Oryginalnie stylizowane dębowe deski, jak np. Retro Collection od Jawor-Parkiet to z kolei odpowiedź na najbardziej wysublimowane potrzeby tych użytkowników, którzy stale poszukują we wnętrzach niebagatelnego efektu. Kolekcję stanowią cztery autorskie linie. Pierwsza z nich, ręcznie postarzana Hand Made, powstała z inspiracji tradycyjną zabudową regionu Warmii i Mazur. Idealnie gładka, niemal aksamitna powierzchnia desek z serii Pure to wyjątkowa mieszanka dobrego stylu i przyjemnych doznań percepcyjnych. Dynamiczna, intensywnie szczotkowana linia Brushed eksponuje na powierzchni grę świateł oraz ciekawe barwy i kontrasty. Ostatnia z linii – wyrazista Intensive – łączy w sobie aranżacyjne przeciwieństwa – minimalizm z mocno wyczuwalną, szorstką strukturą, surowość z trójwymiarowym, załamującym światło wzorem powstałym w wyniku wykończenia powierzchni intensywnymi śladami po pile. Szeroka gama kolorów i bogaty wybór wykończeń drewna sprawia, że deski te doskonale wypełnią każdą przestrzeń i zintegrują poszczególne elementy wykończenia wnętrz, a wystrój domu stanie się odzwierciedleniem upodobań estetycznych jego mieszkańców i tempa życia, stanowiąc harmonijną całość.

Synonim luksusu i elegancji

Obecnie na rynku dostępnych jest również wiele produktów, które zachwycają nie tylko różnorodnym wzornictwem, lecz także niebagatelnie wyeksponowanym pięknem naturalnego surowca. Miłośnicy minimalistycznych, luksusowych aranżacji mają dziś do dyspozycji nawet dwuipółmetrowe deski, jak np. FertigDeska Luxury Maxi od Jawor-Parkiet, a ci, którzy lubią efektowne wzory ułożenia, mogą zdecydować się na precyzyjnie wykonywane podłogi przeznaczone do montażu we wzór jodły francuskiej. Na salonach pojawiły się także deski w unikalnych kolorach, otrzymywanych w wyniku różnorodnych technik barwienia powierzchni.

Top 3 podłogowego podium

Te dynamicznie zmieniające się trendy uważnie obserwują również architekci. Ich zdaniem charakterystyka podłogowego podium popularności jest oczywista. Największą popularnością cieszą się dzisiaj jasne, szerokie i długie deski. Powód jest prosty – mieszkania deweloperskie są zazwyczaj niskie, a jasna podłoga podnosi optycznie kondygnację, dlatego też po ciemne kolory sięgamy coraz rzadziej. Niekwestionowanym atutem desek i parkietów w jasnych odcieniach jest również ich codzienna pielęgnacja, tj. fakt, że o wiele łatwiej utrzymać je w czystości.

Wprawdzie kolor jest bardzo istotnym kryterium przy wyborze podłogi, jednak dzisiaj ogromne znaczenie ma dla nas także odporność drewna, dlatego coraz częściej nasz wybór pada na podłogi dębowe.

Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest również sposób ułożenia podłogi. Modne do niedawna proste i klasyczne wzory powoli zastępuje znana nam doskonale jodła – zarówno klasyczna, ja i ta bardziej elegancka – francuska. Wraz z nią wraca moda na styl vintage i PRL. Tak ułożoną podłogę chętnie łączy się dziś z odrestaurowanymi meblami czy dodatkami z lat 80.

Daj się zaskoczyć drewnianej podłodze!

Drewno to po latach wykładzin i paneli najchętniej wybierany materiał wykończeniowy w projektach...

Read more